fbpx

Prudnik – miasto, siedziba gminy Prudnik. Ma około 23 tysiące mieszkańców oraz historię sięgającą ponad 1100 lat wstecz. Najładniejsze i najcenniejsze zabudowania pokazują prawie każdy etap dziejów miasta, założonego w latach 1255-1259 przez czeskiego rycerza Woka z Rožmberka. Zostało zbudowane na prawie magdeburskim, co do dzisiaj znajduje odzwierciedlenie w układzie ulic oraz zabudowie starówki. Miasto o dużych tradycjach tkackich i obuwniczych, które przeplatały się z historią oraz mają istotny wpływ na aktualny wygląd i życie w Prudniku. Co można znaleźć w tym niedocenionym przez turystów mieście?

Na odwiedzenie wszystkich atrakcji Prudnika wystarczy jeden bardzo intensywny dzień. Jednakże, aby zwiedzić każdy oddział muzeum lub móc dłużej się zatrzymać w jednym z miejsc, warto przeznaczyć na poznanie miasta nawet cały weekend. Aby nie powielać informacji dostępnych w internecie, poniżej znajdują się strony z opisami miasta oraz atrakcji. 

Jednym z ciekawszych doświadczeń, które nie jest związane z zabytkami, jest uczestnictwo w domowym meczu koszykarskiej Pogoni. Hala „Obuwnik” jest nazywana jaskinią niedźwiedzia lub lwa, gdyż lokalni kibice są bardzo związani z klubem, a trybuny znajdują się czasem mniej niż metr od linii boiska. Atmosfera na meczach często bywa gorąca, a Pogoń Prudnik traktuje parkiet niczym talizman. Emocjonującym przeżyciem są wygrane z mocniejszymi drużynami lub derby Opolszczyzny. 

Panorama Prudnika

Warto również wybrać się na spacer szlakiem Królewskiego Miasta Prudnik (niebieski), a także po parku oraz trasach spacerowych wokół stawów przy ulicy Poniatowskiego.

W Prudniku znajdują się również kryty i otwarty basen, kino, dom kultury, dwa stadiony oraz trzy obiekty typu orlik.

Na starówce i w „ścisłym” centrum miasta parkowanie jest płatne, jednak z łatwością można znaleźć darmowe miejsca do zaparkowania wokół parku miejskiego.

Polecane  strony

Prudnik – 10 atrakcji, które warto zwiedzić i zobaczyć. Przewodnik

GSS dzień 1. Etap Prudnik – Głuchołazy

https://pl.wikivoyage.org/wiki/Prudnik

https://www.polskaniezwykla.pl/web/place/search,1,-1,-1,965878,-1,-1,-1.html

Prudnik w jeden dzień – co zobaczyć?

Powiat prudnicki – największe atrakcje

https://opolskiedziouchy.pl/visitopolskie-co-mozna-robic-w-prudniku/?fbclid=IwAR2ut6yM4XIoLvXHNqd2U_WqIqmq3VVYYKBiJwB0XYHpIGw06UqNoXEBPOk

Ciekawostki historyczne i relacje zdjęciowe:

https://www.facebook.com/Prudnik-historia-fotografią-pisana-604745089677501/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Prudnik

Kino „Diana”

http://kinodiana.pl

rezerwacja