fbpx

Jeseniky, Góry Opawskie, Rychelby i Kotlina Kłodzka to idealne miejsca do uprawiania wszelkich sportów zimowych, przede wszystkim narciarstwa biegowego i zjazdowego!

Poniżej znajdują się sprawdzone lokalizacje, które są godne polecenia oraz garść przydatnych informacji przed wyruszeniem na białe szaleństwo.

Narty biegowe – Osada Chmielaki – Pokrzywna – pętla dostępna od 12.02.2021

Ramzova- Bonera

Zaczynając od czeskiej strony granicy i dwóch stron internetowych…

Jeśli chcesz sprawdzić, jakie warunki panują na prawie wszystkich stokach w Czeskiej Republice, najlepiej udaj się na tę stronę -> https://holidayinfo.cz/pl/snowinfo. Kompleksowe informacje o ilości śniegu i otwartych trasach, wszystko w językach polskim, czeskim, angielskim i niemieckim. Strona oferuje również kamerki z widokiem na stoki, mapy oraz inne informacje o ośrodkach.

Czesi są zapalonymi biegaczami narciarskimi! Jest to jeden z ulubionych sposobów na aktywne spędzenie zimowego weekendu. Dzięki temu dostępna jest także strona z warunkami panującymi na oficjalnie wytyczonych szlakach biegowych. Udając się tutaj -> https://www.bilestopy.cz można sprawdzić, kiedy ostatni raz trasa była ratrakowana/ przetarta i ile śniegu znajduje się w okolicy. Istnieje również możliwość śledzenia niektórych szlaków po polskiej stronie granicy.

Polecane miejsca

Dla narciarzy biegowych i spacerowiczów- Rejviz– urocza wioseczka ukryta w górach pomiędzy Zlatymi HoramiJesenikiem. Drewniana zabudowa, czyste powietrze i kilometry szlaków, wszystko, czego potrzeba do prawdziwego wypoczynku! Panuje tu wyjątkowy mikroklimat, dzięki czemu śnieg pojawia się szybciej niż w okolicznych miejscowościach, a także później znika. Poza ratrakowanymi trasami znajduje się tutaj kilka restauracji, hotele i pensjonaty.

Informacje:

https://www.turistika.cz/vylety/zimni-rejviz/detail

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rejvíz

https://goo.gl/maps/nLFDS8epEuTsi91u7

Dojazd od strony Zlatych Hor, jak i Jesenika po świeżych opadach może być utrudniony. Drogi są wąski i kręte, a zimą posypywane tylko kamieniami ze względu na ochronę przyrody. Warto mieć ze sobą łańcuchy, które w przypadku opadów można założyć w Dolni Udoli od strony Zlatych Hor lub po wyjeździe z zabudowań Jesenika. Służby jednak starają się zawsze szybko reagować na pogodę, dzięki czemu często wystarczające jest zachowanie szczególnej ostrożności.

Karlova Studanka, Pradziad i okolice– czyli Morawski Lodowiec i podobno najczystsze powietrze w Europie Środkowej. Karlova Studanka to małe miasteczko uzdrowiskowe z pięknymi sanatoriami i łaźniami. Znana jest z leczniczej wody, czystego powietrza oraz jako baza wypadowa na Pradziada. Najwyższa góra Jeseników oferuje wiele ciekawych szlaków o różnym stopniu trudności, a przy odpowiedniej pokrywie śniegowej uruchamiane są również wyciągi. Fani biegówek mogą skorzystać z tras w okolicznych miejscowościach np. Kopriva, Karlov pod Pradziadem czy Mala Moravka.

Z Pradziada trasy biegowe prowadzą do Červenohorskégo sedla, Ramzovej, na Paprsek, aż do polskiej granicy. Te szlaki to prawdziwa mekka narciarzy biegowych. Szczególnie położone w alpejskim otoczeniu Červenohorské Sedlo i schowany na uboczu Paprsek.

Paprsek oferuje wiele szlaków biegowych po okolicznych górach i dolinach oraz kolejkę wraz z trasami zjazdowymi. Ośrodek chwali się pyszną kuchnią w schronisku na szczycie, a także jednym z największych snowparków w Czechach.

http://www.paprsek.cz/pl/

https://goo.gl/maps/FDPGosBAhfMBeqn29

Widok ze szczytu Paprsek

Narciarstwo zjazdowe

Červenohorské sedlo– ośrodek narciarski z pięknymi trasami i dużym snowparkiem. W weekendy oblegany głównie przez biegaczy, ponieważ posiada duży parking oraz jest świetną bazą wypadową na najwyżej położone szlaki w Jesenikach. Jedyny ośrodek w tej części kraju, w którym prowadzone są treningi sportowe.

http://cervenohorskesedlo.eu

https://goo.gl/maps/RisGqpGEzv8hr1bx7

Červenohorské sedlo

Na nocne jazdy najbardziej polecamy dwa ośrodki: Kopriva– najnowocześniejsza kolejka na całych Morawach oraz Karlov p. Pradedem– czyli najwięcej tras zjazdowych oświetlonych nocą w Jesenikach. W obu miejscach obsługa zawsze stara się dopracować sztruks do perfekcji oraz, w razie potrzeby, służyć pomocą. Dzięki położeniu „w cieniu” Pradziada, zima zaczyna się tam bardzo szybko oraz bardzo późno kończy.

http://www.koprivna.cz/pl

https://goo.gl/maps/DvAK2fKwZREwsxbB7

https://www.skikarlov.cz

https://g.page/ski_arena_karlov?share

Last but not least- czyli polski akcent w zestawieniu. Czarna Góra– dzięki odnowieniu górskich dróg po czeskiej stronie granicy dojazd do Siennej zajmuje około 1h 15 min. To o kilkanaście minut dłużej, niż do czeskich odpowiedników, ale za to są do dyspozycji trasy fisowskie oraz więcej wyciągów. To tutaj można najdłużej jeździć nocą. W przypadku obfitych opadów śniegu warto jednak wybrać drogę przez Polskę, aby uniknąć niespodzianek w postaci nieodśnieżonych dróg (można próbować przy napędzie 4×4 lub z łańcuchami na własną odpowiedzialność).

https://czarnagora.pl

https://goo.gl/maps/hzBZHxFarPhSK8Xo7

LuxTorpeda- Czarna Góra widok z drona – http://czarnagora.pl/galeria/

Nasze okolice to nie tylko wymienione wyżej miejsca, zachęcamy do samodzielnego eksplorowania i wyrabiania własnych opinii na temat stoków i tras. Jeśli jesteś fanem Freeride, ale nie jesteś pewny, czy dana góra nadaje się do swobodnych zjazdów- nasza obsługa chętnie udzieli rady.

Lodowiska

Zimą uruchamiane są sezonowe lodowiska w Głuchołazach oraz Nysie, a po czeskiej stronie w Jeseniku. Całoroczna ślizgawka dostępna jest w Opolu oraz w czeskim Krnovie.

Krnov- http://tskrnov.cz/provozovny/zimni-stadion/

Opole- http://mosir.opole.pl/obiekt/sztuczne-lodowisko-toropol/

Głuchołazy- http://www.gosirglucholazy.pl/index.php/lodowisko-bialy-orlik

Nysa- http://www.arn.nysa.pl/obiekty_sportowe/lodowisko

Jeśli potrzebujesz pomocy przy dobraniu ośrodka, trasy biegowej lub jakichkolwiek dodatkowych informacji o dojeździe- zapytaj obsługę Osady Chmielaki, chętnie posłużymy pomocą.

rezerwacja