fbpx

Pokrzywna oraz inne miejscowości wokół mają więcej do zaoferowania niż tylko szlaki Gór Opawskich. Pięć minut piechotą od Osady Chmielaki znajduje się Cicha Polana. Znajduje się na niej ołtarz polowy, przy którym latem są odprawiane msze święte, a w Boże Narodzenie pasterka przy ognisku i w towarzystwie żywych zwierząt. Kolejne pięć- dziesięć minut drogi pieszo dzieli Cichą Polanę od Gwarkowej Perci oraz pozostałości skoczni narciarskiej.

Tama w Jarnołtówku

W Jarnołtówku najpopularniejszym miejscem jest zapora na rzece Złoty Potok. To ona od ponad stu lat chroni miejscowości poniżej przed niszczycielskimi powodziami. Oprócz tego uwagę przyciąga neogotycki kościół, figura św. Jana Nepomucena oraz most zakochanych.

Pokrzywną oraz Moszczankę dzieli wiadukt zawieszony nad przełomem Złotego Potoku. Jeżdżą po nim czeskie pociągi ponieważ jest to fragment szlaku kolejowego Krnov – Jesenik. Moszczanka słynie z łowisk i smażalni pstrągów, my polecamy smażalnię „U Bodzia”.

Wiadukt pomiędzy Pokrzywną, a Moszczanką

Piękny widok na Kopę Biskupią oraz Ziemię Prudnicką rozpościera się z wieży widokowej w Wieszczynie. Znajduje się przy szkolnym schronisku młodzieżowym. Drewniana konstrukcja o wysokości 15 metrów jest warta odwiedzenia szczególnie w trakcie zachodów słońca.

W Łące Prudnickiej, przy drodze prowadzącej do Prudnika stoi opuszczony zamek Mettichów. Ten kiedyś okazały zespół pałacowy z rozległymi ogrodami, stadniną oraz ozdobną elewacją, niestety od lat popada w ruinę lecz jest ciekawą pamiątką przeszłości. W trakcie adwentu oraz w okresie bożonarodzeniowym warto się wybrać do ruchomej szopki Pana Trybuły. Drewniana konstrukcja, która cała „żyje” przyciąga uwagę swoimi detalami i włożonym w nią sercem.

Chocim co roku w okolicach dnia dziecka przyciąga tysiące ludzi na „Rajd Malucha”. Wieloletnia tradycja zawsze cieszy się popularnością. Trasa rajdu prowadzi z parku w Prudniku, a kończy się na okazałym hipodromie w Chocimu. 90 procent powierzchni wsi to stadnina koni angielskich oraz ras pochodnych. Oprócz rekreacyjnych jazd, w sezonie odbywają się tam zawody w skokach oraz ujeżdżaniu.

Jak widać nawet najmniejsze miejscowości (Chocim ma około 5 domów mieszkalnych) można odnaleźć ciekawe miejsca. Rower lub szybkie nogi pozwalają odwiedzić wszystkie powyższe lokalizacje w ciągu jednego dnia. Poniżej przykładowa pętla dla kolarzy po drogach asfaltowych.

rezerwacja